Konsul Kopoczyński

Tomasz Kopoczyński rozpoczął praktykę adwokacką w 1987 roku. Od tego czasu zyskał w świecie prawniczym uznanie jako pełnomocnik i obrońca w procesach przed sądami gospodarczymi oraz w procesach karnych. Wykładał też prawo prasowe i autorskie na Uniwersytecie Gdańskim. Prowadzi kancelarię „Kopoczyński adwokaci i radcowie prawni”, skupiającą kilkudziesięciu wykwalifikowanych prawników i oferującą kompleksową obsługę prawną przedsiębiorstw.

Mecenas Kopoczyński jest członkiem Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku, w latach 2005–2010 pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Naczelnej Rady Adwokackiej ds. Działalności Publicznej Adwokatury. W pierwszym kwartale 2006 r. oddelegowany do pełnienia obowiązków Prezesa Zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT S.A. Od 2008 r. Arbiter Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim.

Od wielu lat jedną z najważniejszych gałęzi działalności Konsula jest opieka nad kulturą i sztuką. Mecenas patronuje wielu wydarzeniom kulturalnym i naukowym, wspierając między innymi Teatr Atelier w Sopocie, Gdański Areopag, konkursy i festiwale muzyczne, a także wydarzenia istotne dla naukowych środowisk prawniczych skupionych wokół Wydziałów Prawa i Administracji uczelni wyższych całego kraju.

W ramach współpracy z wydawnictwami Więź oraz słowo/obraz terytoria Mecenas świadczy pomoc prawną i finansową, dzięki której ukazały się książki Andrzeja Bobkowskiego, Zbigniewa Nosowskiego, Józefa Majewskiego czy Krzysztofa Kornackiego. Jest członkiem zarządu Fundacji Terytoria Książki, sprawuje również mecenat nad młodymi twórcami, pisarzami i naukowcami.

W ostatnim czasie pod hasłem TeKa refleksji regularnie organizuje spotkania z wybitnymi znawcami historii, filozofii, sztuki i literatury. Spotkania te na stałe weszły do pejzażu trójmiejskich wydarzeń kulturalnych. Jednym z owoców tych wykładów jest książka Po co nam historia? pod redakcją profesora Edmunda Kizika.