Wizyta Ambasadora Wielkiego Księstwa Luksemburga, Jego Ekscelencji Georges’a Fabera

Z okazji otwarcia Konsulatu Honorowego Wielkiego Księstwa Luksemburga w Sopocie z siedzibą w Gdyni Konsul Honorowy Luksemburga, mecenas Tomasz Kopoczyński miał zaszczyt gościć Ambasadora Wielkiego Księstwa Luksemburga, Jego Ekscelencję Georges’a Fabera. Dwudniowa wizyta (16–17 października 2014) obfitowała w spotkania z pomorskimi oficjelami, a zwieńczyła ją uroczystość otwarcia Konsulatu.

 
Pierwszą odsłoną były spotkania Ambasadora i Konsula z Basilem Kerskim, dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności, oraz Julianem Skelnikiem, dyrektorem ds. kontraktów zagranicznych i public relations Portu w Gdańsku. Zwiedziwszy siedzibę ECS, jak również drugi z najnowszych gdańskich obiektów, czyli Teatr Szekspirowski, Ambasador wraz z Konsulem uczestniczyli w uroczystościach z okazji 40-lecia Portu Północnego.

Drugiego dnia odbyły się spotkania z Prezydentem Gdańska, doktorem Pawłem Adamowiczem, Wicewojewodą Pomorskim Michałem Owczarczakiem oraz Wicemarszałkiem Województwa Pomorskiego Wiesławem Byczkowskim. Prezydent Sopotu Jacek Karnowski zaproponował zaś swoim gościom spacer po mieście. Przed uroczystością otwarcia Konsulatu Ambasador zdążył jeszcze spotkać się z prezesem STU ERGO Hestia S.A. Piotrem Marią Śliwickim oraz wiceprezesem tejże firmy, Małgorzatą Makulską.

O godzinie 19 w Muzeum Miasta Gdyni odbyła się wreszcie uroczystość otwarcia Konsulatu Honorowego Wielkiego Księstwa Luksemburga w Sopocie z siedzibą w Gdyni. W odpowiedzi na zaproszenie Ambasadora Wielkiego Księstwa, Jego Ekscelencji Georges’a Fabera, uroczystość zaszczycili swoją obecnością nie tylko liczni konsulowie innych państw, lecz także elita polityczna Polski i Pomorza, jak również najważniejsi przedsiębiorcy regionu oraz przedstawiciele świata nauki i kultury.

Gości powitał Konsul Honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburga, mecenas Tomasz Kopoczyński, któremu Prezydent Zarządu Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce i zarazem Konsul Honorowa Królestwa Niderlandów, Magdalena Pramfelt, wręczyła uroczyście legitymację Stowarzyszenia. Jego Ekscelencja Georges Faber w wygłoszonej po polsku i angielsku mowie wyraził radość z faktu, że tak szanowana postać, jak mecenas Kopoczyński, obejmuje tę zaszczytną funkcję, i podkreślił swoje olbrzymie zaufanie do Konsula. Wspomniał również o znaczeniu, jakie mają dla Wielkiego Księstwa konsulaty honorowe w Polsce, z którymi współpraca przebiega wielotorowo – od gospodarki po kulturę. Podsekretarz stanu ds. prawnych, traktatowych i konsularnych, profesor Artur Nowak-Far zwrócił z kolei uwagę na cechy, jakimi powinien odznaczać się wzorowy konsul, dodając, że Pan Konsul cechy te bez wyjątku posiada. Wspólne wystąpienie prezydentów miast Gdyni i Sopotu, Wojciecha Szczurka i Jacka Karnowskiego, zawierało zaś ważne słowa o misji i powołaniu, gdyż w takich właśnie kategoriach postrzega swoje zadania mecenas Kopoczyński.

Po przyjacielskiej refleksji Dyrektora Muzeum Miasta Gdyni, doktora Jacka Friedricha oraz wzniesionym przez Pana Konsula – po francusku i luksembursku – toaście zgromadzeni goście oddali się towarzyskim i dyplomatycznym rozmowom na koktajlu przy akompaniamencie zespołu Take It Easy i jego lidera, Przemka Dyakowskiego. Wieczór zakończyła kolacja z udziałem Ambasadora, Ministra oraz Konsulów.