Wizyta Ambasadora Wielkiego Księstwa Luksemburga, Jego Ekscelencji Paula Schmita

W dniach 30 września − 2 października 2020 roku Konsul Tomasz Kopoczyński miał zaszczyt gościć Ambasadora Wielkiego Księstwa Luksemburga, Jego Ekscelencję Paula Schmita wraz z małżonką. Była to pierwsza krajowa podróż Jego Ekscelencji, który pełni swoją funkcję od 15 września tego roku.

Pierwsze kroki po swoim przyjeździe skierował Pan Ambasador do Muzeum Narodowego w Gdańsku, gdzie przyjął go dyrektor Muzeum, profesor Jacek Friedrich. Jego Ekscelencja skorzystał z wyjątkowej okazji, jaką były prace konserwacyjne nad „Sądem Ostatecznym” Hansa Memlinga i możliwość przyjrzenia się z bliska arcydziełu niderlandzkiego mistrza.

Z Muzeum Narodowego Jego Ekscelencja wraz z Konsulem i dyrektorem Friedrichem udali się do Europejskiego Centrum Solidarności na spotkanie z Basilem Kerskim, dyrektorem ECS, oraz Julianem F. Skelnikiem, konsulem Danii w Gdyni. Razem zwiedzili wystawę stałą oraz budynek ECS-u.

Drugiego dnia Ambasador i Konsul spotkali się z przedstawicielami trójmiejskiego biznesu. Zjedli również obiad w towarzystwie Prezydenta Miasta Sopotu, Jacka Karnowskiego.
Po południu Jego Ekscelencja oraz Konsul Kopoczyński wraz z małżonkami zwiedzali historyczne centrum Gdańska. Towarzyszyli im: Prorektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Arnold Kłonczyński, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezydent Europejskiej Federacji Żeglarskiej, Tomasz Chamera, a także Kapituła Nagrody Konsula, czyli profesorowie Marek Wilczyński, Adam Lipszyc i Tomasz Swoboda. Spacer zakończyła kolacja w restauracji Kubicki.

Trzeciego dnia odbyły się spotkania z Wojewodą Pomorskim Dariuszem Drelichem, Marszałkiem Województwa Pomorskiego Mieczysławem Strukiem, Prezydentem Lechem Wałęsą i Prezydentem Miasta Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz.